L'Hotel Ritz de Madrid s'acomiada subhastat els seus més de 100 anys d'història

Anonim

Hall de l'hotel Ritz de Madrid

El passat 28 de febrer de 2018 , un dels hotels europeus més emblemàtics tancava les portes, deixant enrere més de 100 anys d'història i una gran nostàlgia al cor de ** Madrid .** El Ritz no ha estat només una oda al luxe i la bellesa hotelera, sinó que també ha deixat empremta a la història d´Espanya del segle XX. Ernest Hemingway, Nelson Mandela, Eva Perón, Ava Gardner, Zsa Zsa Gabor o Madonna són alguns dels il·lustres hostes que han trepitjat les seves elegants catifes.

El seu bar va rebre diverses vegades el mestre del surrealisme Salvador Dalí , fins i tot es va crear un còctel en el seu honor. Aquí Frank Sinatra tocava el piano i un dels seus salons va ser un hospital durant la Guerra Civil Espanyola. Tot això forma part de la memòria de l'icònic hotel.

Per això, **les cases de subhastes Ansorena i Piasa** s'encarregaran de gestionar la venda de les més de 4.000 peces del Ritz, distribuïdes a 1.500 lots , durant els dies 7, 8 i 9 de maig . Prèviament, seran exposades del 4 al 6 de maig a la Fundació Carlos d'Anvers , situada al carrer Claudio Coello de Madrid.

Lot compost per capçal entapissat, parella de coixins, cobrellit, faldó, parella de cortines, butaca i parella de làmpades de sobretaula (300€)

El Ritz va celebrar la seva obertura el 2 d'octubre del 1910 , inaugurat per el rei Alfons XIII i la reina Victòria Eugenia . Uns anys abans, el pioner suís Cèsar Ritz havia establert el primer hotel de luxe del món a la capital francesa.

El monarca, meravellat amb el Ritz de ** París ** i Londres , va voler que César Ritz deixés el seu segell a cada racó d'aquest palau barroc madrileny. El pare de l'hoteleria moderna va contractar Charles Mewes , el brillant arquitecte del Ritz parisenc , per liderar el projecte. També va comptar amb lajuda dels arquitectes espanyols Luis de Landecho i Lorenzo Gallego.

Lot compost per centre i tibor en cermica estampada. Preu de sortida 50€

Lot compost per centre i tibor en ceràmica estampada. Preu de sortida: 50€

Des dels adorns de les cortines fins a les marqueteries dels capçals dels llits, passant per l'ascensor folrat amb brocat de seda. Fins al darrer detall de l'espectacular allotjament estava cuidat.

Lot compost per butaca i banqueta maleter. Preu de sortida 100€

Lot compost per butaca i banqueta-maleter. Preu de sortida: 100€

Llums de vidre i bronze , canelobres, llits, banquetes, taules de menjador, dossers i miralls en fusta daurada, tamborets de bar, gerros de porcellana , cortines de brocats de seda, gravats i tapissos, consoles i vetlladors, pantalles de xemeneia, rellotges, bustos de terracota, pintures a l'oli … No importa quina sigui la teva fletxada, tot serà subhastat.

Vetllador en metall daurat amb potes en forma de carner i tapes de marbre beix. Preu sortida 200€

Vetllador en metall daurat amb potes en forma de carner i tapes de marbre beix. Preu sortida: 200€

A banda de la convencional licitació a sala, també hi ha l'opció de provar sort via telefònica, per escrit o amb el teu ordinador des de casa. Per a aquesta darrera opció, cal un registre previ a les pàgines web de Ansorena i ** Piasa .**

La històrica propietat, gestionada per Mandarin Oriental Hotel Group , es prepara per a una nova etapa, però conservant el caràcter únic i l'essència de la Belle Époque que es respiraven al Ritz. S'espera que la restauració s'acabi a finals del 2019.

Llegeix més