Ritz Hotel i Madrid siger farvel ved at bortauktionere dets mere end 100 års historie

Anonim

Hall of the Ritz hotel i Madrid

Sidst 28. februar 2018 , et af de mest emblematiske europæiske hoteller lukkede sine døre og efterlod sig mere end 100 års historie og en stor nostalgi i hjertet af ** Madrid .** The Ritz har ikke kun været en ode til hotellets luksus og skønhed, men har også sat sit præg på Spaniens historie i det 20. århundrede. Ernest Hemingway, Nelson Mandela, Eva Perón, Ava Gardner, Zsa Zsa Gabor eller Madonna er nogle af de berømte gæster, der har trådt på dets elegante tæpper.

Hans bar modtog ved flere lejligheder surrealismens mester Salvador Dali , indtil en cocktail blev skabt til hans ære. Her Frank Sinatra han spillede klaver og en af hans saloner var et hospital under den spanske borgerkrig. Alt dette og mere er en del af mindet om det ikoniske hotel.

Af denne grund vil **Auktionshusene Ansorena og Piasa** stå for salget af de mere end 4.000 stykker af Ritz, fordelt i 1.500 emner , i løbet af dagene 7., 8. og 9. maj . Tidligere vil de være det udstillet fra 4. til 6. maj på Carlos de Antwerp Foundation , beliggende på Claudio Coello-gaden i Madrid.

Parti bestående af en polstret sengegavl, et par puder, et sengetæppe, en nederdel, et par gardiner, en lænestol og et par bordlamper (€300)

Det Ritz fejrede åbningen 2. oktober 1910 , indviet af Kong Alfonso XIII og Dronning Victoria Eugenia . Et par år tidligere var den schweiziske pioner Cesar Ritz havde etableret det første luksushotel i verden i den franske hovedstad.

Monarken, forbløffet over Ritz's ** Paris ** og London , ønskede, at César Ritz skulle efterlade sit præg på hver krog og afkroge af dette barokke palads i Madrid. Faderen til moderne gæstfrihed ansat Charles Mewes , den geniale arkitekt af det parisiske ritz , til at lede projektet. Han havde også hjælp fra spanske arkitekter Luis de Landecho og Lorenzo Gallego.

Parti bestående af center og stilk i stemplet keramik. Startpris €50

Parti sammensat af center og tibor i stemplet keramik. Startpris: €50

Fra dekorationer af gardinerne til intarsia af sengegavle, der passerer gennem elevatoren foret med silkebrokade. Der blev sørget for hver eneste detalje af den spektakulære bolig.

Parti bestående af lænestol og bænk. Startpris €100

Parti bestående af lænestol og skammel-kuffert. Startpris: €100

Krystal og bronze lamper , lysekroner, senge, banketter, spiseborde, baldakiner og spejle i forgyldt træ, barstole, porcelænsvaser , silkebrokadegardiner, print og gobeliner, konsolborde og piedestalborde, pejseskærme, ure, terracotta buster, oliemalerier ... Uanset hvad du er forelsket, alt vil blive auktioneret.

Sokkelbord i guldmetal med ramformede ben og beige marmorplader. Startpris €200

Sokkelbord af forgyldt metal med ramformede ben og beige marmorplader. Startpris: €200

Udover det konventionelle bud i lokalet, er der også mulighed for at prøve lykken telefonisk, skriftligt eller med din computer hjemmefra. For denne sidste mulighed kræves forudgående tilmelding. på websiderne af Ansorena og **Piasa.**

Den historiske ejendom, bestyret af Mandarin Oriental Hotel Group , forbereder sig på en ny scene, men bevarer den unikke karakter og essensen af belle époque der blev indåndet i Ritz. Restaureringen forventes afsluttet inden udgangen af 2019.

Læs mere